Sztuka o sztuce
O filmach Roberta Ćwiklińskiego SZTUKA O SZTUCE, Bogna Błażewicz
Dokumenty Roberta Ćwiklińskiego sa czymś więcej niż tylko zapisem rozmowy czy relacją ze spotkania - są portretami twórców, którzy wypowiadają się poprzez sztukę. Skonstruowane precyzyjnie, z wizualną i muzyczną wrażliwością, są sztuką.
Filmowy dorobek Ćwiklińskiego jest rozległy i różnorodny, co stanowi spore zaskoczenie dla tych, którzy, jak i pisząca te słowa, dowiedzieli się o istnieniu tego interesującego twórcy, dopiero gdy w 2008 roku otrzymał Złoty Medal na 51. Mew York Festivals za dokument biograficzny "Stefan Norblin" (2007). Nadal jednak pozostaje postacią mało znaną. Na jego dorobek skadają się produkcje o bardzo różnym charakterze. Jest to ponad 500 godzin programu antenowego, między innymi reportaże, filmy o muzykach, zapisy wydarzeń i rozmów (z udziałem Jerzego Waldorffa, Czesława Miłosza, Krzysztofa Pendereckiego, Guntera Grassa) czy wreszcie dokumenty o artystach.
Urodzony i mieszkający w Poznaniu Robert Ćwikliński działalność filmową zaczynał w 1987 roku, gdy współzałożył firmę Vimax Studio Video (z czasem przekształciła się w TV Vimax). Wtedy w codziennej praktyce uczył sie filmowego i telewizyjnego rzemiosła. W swoich produkcjach często jest nie tylko reżyserem, ale również autorem scenariusza, opracowania muzycznego (z wykształcenia jest muzykiem po poznańskiej Akademii) jak i tekstu do filmu. Jest perfekcjonistą.
Wśród jego bardzo zróżnicowanych produkcji muzycznych są m.in. "Pocztówki z Sopotu", będące krótkimi rozmowami i prezentacjami Edyty Górniak, Justyny Steczkowskiej, Chucka Berry'ego, Grzegorza Ciechowskiego, Aleksandra Maliszewskiego, programy muzyczne z udziałem zespołu wokalnego Affabre Concinui, recital Hanny Banaszak, cykle filmów edukacyjnych "Poznajemy instrumenty orkiestry symfonicznej", "Polskie tańce narodowe", reportaże: "Musique et Amitie", "Z muzyką po Europie", "Wieniawski w Brukseli". Ćwikliński zrealizował również telewizyjne adaptacje do oper "Don Carlos" i "Rigoletto" Giuseppe Verdiego oraz "Latającego Holendra" Richarda Wagnera. Jego najnowsza produkcja to muzyczny reportaż "Jak powstawała Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus" (2008, dla TVP Kultura), opowiadający o narodzinach orkiestry, której inicjatorem jest wielki polski dyrygent Jerzy Semkow.
Szczególnie interesujące w twórczości Ćwiklińskiego sa jednak filmy dokumentalne o malarzach. Wrażliwość wizualna autora sprawia, że te dokumenty stają się swego rodzaju żywymi obrazami, blisimi sztuki wideo. Wynika z nich konkretne przesłanie, a wśród intrygujązych, zapadających w pamięć kadrów toczy się spójna opowieść o człowieku i artyście.
Fragment artykułu zamieszczonego na łamach KINA, kwiecień 2009